Złączki kablowe różnią się od złączek śrubowych pod wieloma względami, np. wyglądem, sposobem montażu. To właśnie sposób montażu je najbardziej odróżnia.
Zaprasowanie a zrywanie śrub
Złączki w systemie zaprasowania montuje się za pomocą narzędzi do zaprasowania. Po wyborze końcówki lub złączki odpowiadającej przekrojowi, materiałowi i rodzajowi żyły, należy ustalić formę zaprasowania. Następnie odizolujemy przewód na długości, która odpowiada części rurowej. Pamiętając, aby wcześniej oczyścić przewód z tlenków i nalotów, wprowadzamy go do przewężenia złączki. Potem wybieramy jedno ze wskazanych przez producenta narzędzi wraz z odpowiednimi matrycami zaciskowymi. Zaciskamy złączkę aż do zejścia się matryc zaciskowych lub uruchomienia zaworu przelewowego. Należy przy tym pamiętać, aby zastosować wskazany przez producenta kierunek zaprasowania.
W przypadku montażu złączek śrubowych, każdy produkt wyposażony jest w zrywalne śruby. Za pomocą pokrętła z nasadką imbusową należy je dokręcić aż do ich zerwania. Jeden produkt można zastosować na miedzianych i aluminiowych przewodach o różnego rodzaju żyłach i szerokim przekroju.
Uniwersalność, a szeroka oferta produktów
W przypadku złączek śrubowych niewątpliwą zaletą jest to, iż jeden produkt można zastosować przy przewodach zarówno miedzianych, jak i aluminiowych o różnej budowie żyły. Dodatkową zaletą są szerokie przekroje przy każdym produkcie, np. SKN 10-2595 na Cu i Al 25 – 95 mm2. W przypadku tradycyjnych złączek docenić należy szeroką ofertę produktów w wielu rozmiarach i doskonale dobranych do nich praskach.
Szybkość i łatwość montażu
W tym punkcie niewątpliwie złączki śrubowe wychodzą na prowadzenie. Wystarczy wprowadzić przewód do przewodu i za pomocą pokrętła z imbusową nakładką dokręcić śruby, aż do ich zerwania. Wystarczy jedno narzędzie i łączenie gotowe.
Sprawdź złączki kablowe w E-katalogu. |