Złączki kablowe – co należy wiedzieć?

       Złączki kablowe są często opisywane wraz z końcówkami, ponieważ ich zastosowanie jest bardzo podobne. Zarówno złączkę, jak i końcówkę należy zaprasować na przewodzie. Do zaprasowania jednych i drugich korzysta się z tych samych narzędzi, np. prasek do kabli. Formy zaprasowań również są takie same. Na czym więc polega różnica? Złączki kablowe łączą ze sobą dwa przewody, zaś końcówka zaprasowana jest z jednej strony na przewodzie,  zaś z drugiej ma zakończenie pozwalające np. połączyć kabel ze śrubą lub ekranem. Tak jak już zostało wspomniane złączka musi zostać zaprasowana na dwóch końcach przewodów, aby je ze sobą połączyć. Właściwe połączenie, czyli zaprasowanie jest tak samo ważne, jak przy końcówkach. Zaprasowanie końcówek kablowych zostało już wcześniej opisane (przeczytaj tutaj). W jaki sposób zaprasować złączkę do kabli?

 1. Dobrać odpowiednią złączkę do np.: rodzaju, przekroju, materiału przewodu.
 2. Następnie należy dopasować właściwą formę zaprasowania, np. trapez, kwadrat, pojedynczy wgniot. Formy zaprasowania zarówno dla złączek, jak i dla końcówek są takie same. Opisane formy zaprasowywania znajdą Państwo poniżej w rys. 1.

Rys. 1. Formy zaprasowań

Opis formy zaprasowania Ilustracja
Pojedynczy wgniot do końcówek miedzianych bez izolacji wykonanych wg DIN 46234 i końcówek wtykowych wykonanych wg DIN 46230 w zakresie przekroju przewodu 0,1 – 120 mm2, oraz końcówek rurowych miedzianych w zakresie przekroju przewodu 0,5 – 6 mm2. (np. KOA, KWA, KLA).
forma zaprasowywania - pojedynczy wgniot

forma zaprasowywania – pojedynczy wgniot

Owalne do końcówek miedzianych oczkowych w izolacji poliamidowej wykonanych wg DIN 46237 i DIN 46234, końcówek miedzianych wtykowych w izolacji poliamidowej wykonanych wg DIN 46230 i DIN 46231 w zakresie przekroju przewodu 0,1 – 120 mm2. (np. KOE, KWE) oraz końcówek konektorowych (MSE, TSE).
forma zaprasowywania - owalne

forma zaprasowywania – owalne

Trapezowe do końcówek miedzianych tulejkowych wykonanych wg DIN 46228 cz.1 i cz.4 oraz końcówek miedzianych tulejkowych podwójnych w zakresie przekroju przewodu 0,5 – 185 mm2. (np. TA, TE, TV).
forma zaprasowywania - trapezowate

forma zaprasowywania – trapezowate

Kwadratowe do końcówek miedzianych tulejkowych wykonanych wg DIN 46228 cz.1 i cz.4 oraz końcówek miedzianych tulejkowych podwójnych w zakresie przekroju przewodu 0,5 – 6 mm2. (np. TA, TE, TV).
forma zaprasowywania - kwadratowe

forma zaprasowywania – kwadratowe

Z zawinięciem na żyle przewodu i izolacji do końcówek mosiężnych wykonanych wg DIN 46247, DIN 46248, DIN 4634 i DIN 46225, w zakresie przekroju przewodu 0,5 – 6mm2. (np. MS, TS).
forma zaprasowywania - z zawinięciem na żyle przewodu i izolacji

forma zaprasowywania – z zawinięciem na żyle przewodu i izolacji

Przeformowywanie żył sektorowych aluminiowych na okrągło do końcówek aluminiowych w zakresie przekroju przewodu 25 re – 300 re, 16 rm – 240 rm. gdzie: re – przekrój żyły jednodrutowej w [mm2], rm – przekrój żyły wielodrutowej w [mm2].
forma zaprasowywania -na okrągło

forma zaprasowywania -na okrągło

Na sześciokąt do końcówek i złączek miedzianych, końcówek i złączek miedzianych oraz końcówek i złączek aluminiowych w zakresie przekroju przewodu 6 – 625 mm2.
forma zaprasowywania - na sześciokąt

forma zaprasowywania – na sześciokąt

Tabela nr. 1 Źródłohttps://www.erko.pl/oferta/informacje-techniczne/

 1. Po dobraniu odpowiedniej formy zaprasowania złączki kablowej przychodzi czas na ściągnięcie izolacji z przewodu. Izolację należy ściągnąć na takiej samej długości, ile wynosi przewężenie złączki. Nie można zapomnieć o oczyszczeniu przewodu z tlenków czy nalotów korozyjnych.
 2. Przewód należy umieścić w przewężeniu złączki do kabli..
 3. Następną czynnością jest dobór odpowiedniej zaciskarki, czyli narzędzia do zaprasowania oraz właściwej matrycy. Więcej o narzędziach dla elektryków przeczytasz tutaj.

Skąd wiadomo, że zaprasowanie jest zrobione właściwie? Matryce zaciskowe muszą zejść się ze sobą lub przy korzystaniu z urządzenia hydraulicznego zadziała zawór przelewowy agregatu lub pompy. Jeśli zaprasowujemy złączkę kablową miedzianą lub aluminiową wg DIN, zauważyć należy, że miejsce zaprasowania jest wyraźnie oznaczone. Sposób oznakowania prezentuje rys. 2. Rys. 2. Oznakowanie miejsca zaprasowania złączek rurowych miedzianych i aluminiowych

Oznakowanie zaprasowania końcówek rurowych miedzianych i aluminiowych

Oznakowanie zaprasowania końcówek rurowych miedzianych i aluminiowych

kierunek zaprasowywania złączki

Źródło: https://erko.pl/wp-content/uploads/2014/04/ERKO2014katalog.pdf Należy również pamiętać,  aby zachować odpowiedni kierunek zaprasowania. Poprawny sposób zaprasowania złączki kablowej prezentuje rys. nr 4. Rys. 4. Kierunek zaprasowania     Źródło: https://erko.pl/wp-content/uploads/2014/04/ERKO2014katalog.pdf ERKO ofiarowuje swoim Klientom bardzo dużo różnego rodzaju złączek kablowych w różnych rozmiarach, aby mógł je odpowiednio dobrać do własnych potrzeb. Wszystkie produkty najwyższej jakości, gwarantują bezpieczne i trwałe połączenie z przewodem. Złączki mogą być wykonane z bardzo wielu materiałów, jednak przeważnie są miedziane, aluminiowe lub aluminiowo-miedziane. Dla ułatwienia znalezienia odpowiedniej złączki kablowe podzielono je na kategorie, które w większości pokrywają się z kategoriami podziału końcówek:

 • – złączki rurowe Cu,
 • – złączki Al.,
 • – złączki Al-Cu,
 • – złączki śrubowe 1-36kV,
 • – złączki na średnie napięcie,
 • – złączki specjalne.

Złączka równoległa KLB Złączka, którą stosuje się do kabli Cu wielodrutowych. Wykonana z miedzi cynowanej galwanicznie, ale na prośbę Klienta może być niecynowana. Pozbawiona izolacji złączka wstępuje w 12 rozmiarach od 0,5 do 120 mm przekroju żyły. W ofercie ERKO znajdują się zarówno złączki, jak i końcówki. Ponadto posiadają w ofercie narzędzia do zaprasowania oraz odpowiednie matryce. O zaciskarkach do kabli przeczytaj tutaj.

1421261396_list-256

Sprawdź złączki kablowe w E-katalogu.