Złączki kablowe i złączki śrubowe różnią się od siebie pod wieloma względami m.in. dlatego, że wykonane są w zupełnie innej technologii. Inaczej są zbudowane, w inny sposób są montowane. Poznaj różnice.
- Budowa
Końcówki i złączki kablowe w systemie zaprasowania w zależności od rodzaju różnią się kształtem. Jednak na pierwszy rzut oka widać różnicę między złączką do zaprasowywania i złączką śrubową. Czym się wyróżniają? Złączki śrubowe mają dodatkowo zrywalne śruby. Złączki do zaciskania są wykonywane z miedzi, aluminium lub są bimetaliczne, zaś śrubowe ERKO wykonuje jedynie z aluminium. Śrubowe nie pokrywa izolacja poliamidowa.
- Zastosowanie
Podstawowe zastosowanie jest takie samo, czyli łączenie kabli. Przy złączkach śrubowych możemy jedną zastosować przy przewodach o różnej budowie żyły Al i Cu i szerokim zakresie. Złączki do zaciskania nie są aż tak uniwersalne. W tym wypadku zakres przekrojów jest o wiele mniejszy przy jednym produkcie, a rodzaj żyły ściśle określony. Nie można zastosować złączki na kable Cu na kable Al i odwrotnie.
- Sposób montażu
W tym przypadku również bardziej skłonimy się ku złączkom śrubowym. Sposób montażu polega na tym, że przewód wprowadzamy do otworów. Podtrzymujemy uchwytem UZS 1 i dokręcamy zrywalne pokrętłem z nasadką imbusową aż do ich zerwania. Czysto i szybko. Wystarczy jedno narzędzie. Przy zaprasowaniu w zależności od przekroju żyły i rodzaju końcówki czy złączki trzeba zastosować różne urządzenia. Sam proces nie jest o wiele trudniejszy, lecz trochę bardziej skomplikowany.
Sprawdź złączki śrubowe w E-katalogu. |