Złączki kablowe występują wielu rodzajach w zależności od potrzeb instalatora. W asortymencie ERKO wyróżniamy złączki rurowe Cu, złączki Al, złączki Al – Cu złączki śrubowe 1-36 kV, złączki na średnie napięcie oraz złączki specjalne. Każdy z produktów na wyznaczone przez producenta narzędzie do zaciskania.
Złączki Cu do kabli wielodrutowych mogą być bez izolacji typ KLA bądź z izolacją KLE. KLA występują 32 rozmiarach. Wiele zależy od przekroju żyły. Czym większy przekrój, tym złączka musi być większa. Czym złączka ma większy rozmiar, tym potrzebuje silniejszego narzędzia do zaciskania. Największy rozmiar odpowiada przekrojowi żyły 400 mm2 i zaprasować można ją jedynie GU 625. Złączek typu KLE jest o wiele mniej, bo tylko 5 rozmiarów, a największy pasuje do przekroju 10 mm2. Należy również wspomnieć, że złączka może być redukcyjna. Oznacza to, że pozwala na łączenie dwóch przekrojów żyły, np. 16 mm2 na 10 mm2 lub 95 mm2 na 25 mm2. Przykładem takiej złączki są KLR i KLS.
Złączki kablowe Al mogą być przeznaczone do kabli jedno- i wielodrutowych bądź tylko wielodrutowych. Złączki ALD i ALC można zaprasować bez problemu na kabli z jedną lub wieloma drutami. Te dwa typu występują w dość dużych rozmiarach, gdzie najmniejsza ALC pasuje na przewód o przekroju żyły 16 mm2, a największa 240 mm2. ALS to złączka redukcyjna szczelna do kabli wielodrutowych.
Złączki Al – Cu to np. złączka bimetaliczna ACL, która zachowuje dużą odporność na temperatury nawet do 300 stopni. Podobnie jest z ACL i ACB.
Złączki śrubowe, których przykładem są SZS, SKS i SZN montuje się za pomocą pokrętła z grzechotką POK ZS oraz uchwytu UZS 1. Złączek na średnie napięcie również można zauważyć dość wiele. Złączkami Cu do 36 kV są KLS-F, KLR-F, KLP-F oraz KLN-F. Złączką Al do 10 kV jest ALD-S. Do 36 kV można również wymienić takie typy złączek jak: ALG-F, ALD-F, ALS-F, ALR-F oraz ACL-F.
Sprawdź złączki kablowe w E-katalogu. |