Złączka elektryczna służy do połączenia dwóch końców przewodu poprzez zaprasowywanie. Połączenie jest trwałe i bezpieczne, więc stosuje się je powszechnie. Złączka może być wykonana z miedzi, aluminium lub z połączenia tych dwóch materiałów. Podział ze względu na materiał, z którego są wykonane to nie jedyna różnica między nimi. Poznaj złączki elektryczne produkowane przez ERKO.
Złączki elektryczne miedziane
Przykładem złączki elektrycznej Cu jest KLA. Standardowo występuje w wersji cynowanej galwanicznie, lecz można zamówić u producenta produkt niecynowany. Występuje w rozmiarach odpowiadającym przekrojom żyły od 0,5 mm2 do 400 mm2. Czym większy rozmiar, tym silniejsze narzędzie do zaciśnięcia złączki poleci producent. Złączka może posiadać izolację poliamidową, co zwiększa termiczną trwałość produktu w temperaturach od 40°C do +125°C, a przykładem może być KLE. Nie możemy zapomnieć o złączkach redukcyjnych, np. KLR lub KLS. Pozwalają na połączenie przewodu o dwóch różnych przekrojach, np. przewód o przekroju 120 mm2 na przewód o przekroju 35 mm2. Wyróżniamy również złączkę równoległą KLB na przewód o przekroju od 0,5 mm2 do 120 mm2.
Złączki elektryczne aluminiowe
Przykładem złączki aluminiowej do kabli jedno- i wielodrutowych jest złączka ALD. Produkuje się ją zgodnie z DIN 46267 cz.2. Kolejnym produktem jest złączka redukcyjna szczelna ALS na przewody o przekroju od 35 mm2 do 625 mm2. Złączka redukcyjna ALR do zaprasowywania na kabel aluminiowy jedno- lub wielodrutowy o przekroju żyły od 16 mm2 do 625 mm2.
Złączki elektryczne aluminiowo-miedziane
Następna grupa produktów to złączki bimetaliczne, czyli wykonane z miedzi i aluminium. Wykazują odporność termiczną do 300°C. Wspomnieć można o złączce ACL na przewód o przekroju od 10 mm2 do 150 mm2. Jedną z odmian złączek jest złączka z bolcem ACB na przewód o przekroju od 16 mm2 do 300 mm2.
Pozostałe złączki
Złączki zaprezentowane powyżej zaprasowuje się na przewodzie praską lub innym narzędziem do zaciskania. Dostępne są jednak w ERKO również końcówki i złączki śrubowe, które są ciekawą alternatywą. Montaż opiera się na dokręceniu zrywalnej śruby na przewodzie. Technologia ta jest bardziej uniwersalna niż zaprasowywanie, bo umożliwia zastosowanie jednej złączki do kabla o różnej budowie i szerokim zakresie przekrojów.
Sprawdź złączki kablowe w E-katalogu. |