Co to jest zgrzewanie tarciowe?
Zgrzewanie tarciowe, czyli proces wykorzystywany do trwałego łączenia różnych materiałów. Energia wytwarzana jest w wyniku tarcia w miejscu styku zgrzewanych przedmiotów. Przedmioty nagrzewają się najpierw od zewnątrz, co pozwala na wyciśnięcie zanieczyszczeń. Następnie ciepło przechodzi do wnętrza przedmiotu, rozchodząc się równomiernie w obszarze powierzchni czołowych, dzięki czemu powstaje zgrzeina.
Co można zgrzewać tą metodą?
Zgrzewanie tarciowe pozwala na trwałe połączenie elementów wykonanych z różnorodnych materiałów. Materiały, które doskonale się nadają to:
– stale węglowe
– stale narzędziowe
– stale odporne na korozję
– miedź
– aluminium
– stopy miedzi,
– połączenia różnoimienne
Pozytywne aspekty zgrzewania tarciowego
Metoda ta gwarantuje doskonałą jakość łączenia elementów, wykorzystując kontrolowaną obróbkę cieplno-mechanicznej. Zaletą jest możliwość łączenia materiałów o różnych właściwościach fizycznych. Pozytywem jest również to, że można połączyć przedmioty o różnej średnicy. W tym wypadku ogranicza się jedynie długość jednego przedmiotu i średnice wałków. Przy wykorzystywaniu tego procesu do masowej produkcji ważna jest jego wysoka wydajność oraz powtarzalność tego samego wyniku zgrzewania. Pracownicy mają możliwość kontrolowania jakości w czasie całego cyklu zgrzewania oraz sterowania nim.
Przykłady elementów łączonych w procesie zgrzewania tarciowego
Końcówki ACB – wykorzystywana do zakańczania kabli aluminiowych łączonych zaciskiem miedzianym śrubowym lub sprężynowym.
Końcówka ACK – wykorzystuje się ją do łączenia kabli aluminiowych łączonych z miedzianą szyną prądową.
Złączki ACL – stosuje się je do łączenia i redukowania kabli aluminiowych z miedzianymi
Zgrzewanie tarciowe jest to doskonały sposób na bezpieczne, trwałe i skuteczne łączenie przedmiotów o różnych rozmiarach, właściwościach fizycznych czy materiałach, z których są one wytworzone.
Sprawdź końcówki kablowe w E-katalogu. |