Giąć szyny należy za pomocą giętarek lub stanowisk wyposażonych we wkładki do gięcia. Czynność ta jest obok cięcia, otworowania, odsadzania, jedną z najczęściej wykonywanych prac. Giąć szyny można poprzecznie lub osiowo. Poznaj narzędzia, które do tego służą.
Giąć szyny możemy za pomocą giętarko-dziurkarki. W tym przypadku szyna nie powinna być szersza niż 125 mm i grubsza niż 10 mm. Narzędzie wyposażone jest w elektryczny czujnik gięcia, który pozwala na powtarzanie zadanego kąta gięcia. Siła nacisku to 190 kN. Współpracuje z napędami hydraulicznymi ERKO i dodatkowo służy do wycinania otworów owalnych i okrągłych.
Gięcie osiowe
Kolejnym przykładem jest giętarka HSk 5010, dzięki której wygniemy szynę „w śmigło”, czyli skręcimy osiowo. Szyna nie powinna być szersza niż 50 mm i grubsza niż 10 mm. Pracę ułatwia regulator kąta z wyłącznikiem końcowym, co poprawia powtarzalność. Dodatkowo wyposażona jest we wspornik regulujący szerokość szyny i wkładkę dystansową uchwytu obrotowego dla szyn o grubości do 5 mm.
Gięcie poprzeczne
Gięcie poprzeczne możliwe będzie z wykorzystaniem HGP 5010. Tutaj szyna powinna mieć szerokość od 20 do 50 mm i grubość od 5 do 10 mm. Standardowo na wyposażeniu znajduje się wkładka wyginająca i zestaw rolek. Na zamówienie można zamówić rolki do szyn aluminiowych. Siła nacisku to 190 kN.
Stanowisko HG 200 przeznaczone jest do gięcia i cięcia szyn z dużą precyzją. Szyna gięta może mieć szerokość od 50 do 200 mm i grubość od 5 do 15 mm. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie układu kompensacji kąta gięcia, który wynika ze sprężystości materiału, który poddajemy obróbce. Możliwość łatwego programowania urządzenia to duża zaleta. Dodatkowo stanowisko posiada wbudowany agregat o dużej wydajności.
Giąć szyny – sprawdź w E-katalogu. |