W jakie narzędzia powinien zaopatrzyć się dobry elektryk? Narzędzia dla elektryków

        Wyposażenie w profesjonalne narzędzia dla elektryków mają duże znaczenie dla szybkości oraz skuteczności przeprowadzanych prac serwisowych i montażowych. Mając na uwadze ten fakt, firma ERKO doskonali dedykowane dla tego segmentu rynku narzędzia i urządzenia, tak aby praca przy ich użyciu stawała się coraz bardziej wydajna. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, praktycznej znajomości specyfiki pracy elektroinstalatorów oraz stosowaniu nowych technologii. Producent posiada w swojej ofercie profesjonalne narzędzia dla elektryków, elektroinstalatorów i elektromonterów: mechaniczne (ręczne), hydrauliczne, pneumatyczne i z napędem akumulatorowym,

epzc

epzc

a także bogatą ofertę narzędzi z  linii . Erko Equipment, w której można znaleźć: szczypce do cięcia i odizolowywania, dławnice kablowe, ściągacze izolacji, noże monterskie, rury termokurczliwe i wiele innych. Stosowanie systemu końcówek oraz złączek kablowych i odpowiednio dobranych narzędzi dla elektryków ERKO gwarantuje wysoką jakość połączeń w całym okresie ich użytkowania, dlatego też ERKO oferuje swoim Klientom szeroką gamę  narzędzi ręcznych służących do zaprasowywania końcówek i złączek elektrycznych w zależności od ich przekroju. Zastosowanie  mechanicznych prasek ręcznych oraz narzędzi pneumatycznych polecane jest  do zaciskania niewielkich przekrojów końcówek. Użycie narzędzi hydraulicznych min. szerokiej  gamy głowic hydraulicznych do zaprasowywania końcówek i złączek kablowych o większych przekrojach. zabezpiecza możliwość zakończenia lub łączenia przewodów o przekrojach od 6 do 625 mm2. Dla grupy narzędzi hydraulicznych, dzięki różnym matrycom zaciskowym, proponuje się szeroką gamę form zaprasowania końcówek i złączek kablowych, a także oferuje wkładki do bezkońcowego zakańczania przewodów sektorowych.        

Do grona głowic hydraulicznych ERKO zaliczyć możemy: głowicę GZ300, GO300, oraz  głowice z serii GU o wielkościach: GU120, GU300, GU625. Do zasilania głowic hydraulicznych, producent proponuje agregaty hydrauliczne o dwóch zakresach wydajności (0,65- 1,25 l/min) są to agregaty o symbolach AH500 i AH550 z zastosowaniem silników jedno lub trójfazowych.

Pompa hydrauliczna H 800, H 800M, H 800A, H 800AM

Pompa hydrauliczna H 800, H 800M, H 800A, H 800AM

A przy mniej intensywnych pracach, zalecana jest pompa nożna  H800. Warto wspomnieć również o hydraulicznych praskach ręcznych, HR100U, HRZ300, HR300 znajdujących zastosowanie w mniej intensywnych pracach oraz miejscach, o utrudnionym dostępie do zasilania elektrycznego oraz o praskach do kabli  EPZ300 i EPZC300 z zasilaniem akumulatorowym. Praski do kabli posiadają automatyczny spust, kiedy osiągnięte zostanie maksymalne ciśnienie oraz elektroniczną rejestracją cyklu pracy. Transferu danych można dokonać, dzięki kablowi USB. Dodatkowo praska wyposażona jest w automatyczny wyłącznik kończący cykl pracy po wykonaniu zaprasowania. Prawidłowe zaprasowanie sygnalizowane jest zieloną diodą, zaś nieprawidłowe czerwoną. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wydajnego akumulatora Li-lon.        

Narzędziem ręcznym, które doskonale nadaje się do wielu prac monterskich pod napięciem są szczypce. Szczypce są narzędziami ręcznymi, prostymi w obsłudze o szerokim zastosowaniu. Najpopularniejszymi są szczypce uniwersalne SUN 160 i SUN 180, stosowane do wszelkich prac monterskich w tym cięcia drutu twardego i bardzo twardego. Wykonane są wysokiej klasy stali narzędziowej chromowo – wanadowej. Pokrycie galwanicznie warstwą niklowo-chromową chroni je przed korozją, a zastosowana dwukomponentowa rękojeść charakteryzuje się znakomitą ergonomią i posiada właściwości antypoślizgowe, a także zapobiega przeskokowi iskry z narzędzia na rękę. W ofercie ERKO znajdują się również szczypce do cięcia drutu miękkiego i twardego STS 160 oraz cięcia i odizolowywania drutu miękkiego STSI 160. Dużą popularnością cieszą się szczypce telefoniczne

Szczypce STL 200

Szczypce STL 200

służące do wszelkich prac monterskich oraz cięcia drutu miękkiego o średnicy 2,8 mm i średnio twardego o średnicy 1,8 mm. Na szczególną uwagę zasługują szczypce wydłużone wielofunkcyjne, wygięte pod kątem 45 0 STW 160. Szczypce posiadają półokrągłe matryce wykonane z wysokiej klasy stali narzędziowej chromowo – wanadowej. Przeznaczone są do cięcia przewodów, ściągania izolacji oraz zaciskania tulejek. Innym  narzędziem ręcznym znajdującym się w ofercie ERKO służącym do prac pod napięciem są szczypce SI 10S używane do cięcia i ściągania izolacji z przekrojów do 10 mm2 .        

Odrębną grupę narzędzi ręcznych oferowanych przez firmę ERKO do prac pod napięciem maksymalnym 1000 V stanowią wkrętaki izolowane: płaski WIP i krzyżowy WIK. Zastosowanie ergonomicznej rękojeści pozwala na wykonanie szybkiej i wygodnej pracy a także zapewnia komfort i bezpieczeństwo nadgarstkom.         Firma ERKO oferuje swoim klientom również szeroką gamę narzędzi ręcznych, służących do ściągania izolacji z gumy lub z tworzywa sztucznego z przewodów jedno-, wielo- i cienkożyłowych. W ofercie firmy znajdują się również nożyce do służące do cięcia  i odizolowywania kabli Al I i Cu jedno i wielożyłowych np. typu RC 15.

Nożyce do cięcia kabli RC 15

Nożyce do cięcia kabli RC 15

Odpowiednio obrobione cieplnie, szlifowane,  a także odkuwane ze specjalnej stali stopowej ostrza nożyc cechują się trwałością i niezawodnością pracy. Specjalny profil ostrzy w RC 15 umożliwia łatwe cięcie, które odbywa się bez gniecenia, czy deformacji kabla, a podwójny profil noży w RC 20 ułatwia cięcie grubych kabli. Do cięcia kabli i przewodów Al i Cu jedno i wielożyłowych o średnicy do 52 mm i przekroju do 380 mm2  należą nożyce RC52, które posiadają nowoczesny dwustopniowy mechanizm zapadkowy pozwalający na cięcie kabli o różnych średnicach i cofanie ruchomego ostrza z każdej pozycji, a także minimalizuje siłę potrzebną do przecięcia kabla dzięki optymalnemu ustawieniu przekładni. Zalecane są do prac w miejscach trudnodostępnych.        

Wyposażenie elektryka jest bardzo ważne i ma odzwierciedlenie w jego pracy. Każdy szanujący się elektryk powinien zaopatrzyć się w zestaw końcówek kablowych. Jak wybrać odpowiednie, możesz przeczytać w naszym artykule.

1421261396_list-256