Ulga na robotyzację
Podczas, gdy kraje europejskie – w tym główni gracze naszego regionu, stawiają na robotyzację i Przemysł 4.0, w Polsce przedsiębiorcy wciąż podchodzą do tematu nieufnie. To błąd, który warto jak najszybciej naprawić. Poznaj podstawowe argumenty za inwestycją w roboty przemysłowe:
OBNIŻENIE KOSZTÓW PRACY
Choć koszty pracy w Polsce, w porównaniu z gospodarkami zachodnimi, są relatywnie niskie, to warto pamiętać, że rosną z roku na rok. A przez to nasz rynek staje się coraz mniej konkurencyjny. Inwestycja w roboty – choć wiąże się z początkowymi kosztami, zwróci się bardzo szybko. Co więcej, tempo zwrotu będzie rosło wraz ze stopniowym wzrostem kosztów pracy w Polsce.
BRAK SPECJALISTÓW
Już 3 lata temu co czwarty polski przedsiębiorca sygnalizował, że brak wykwalifikowanych pracowników stanowi problem w dalszym rozwoju firmy. Z powodu zmian demograficznych oraz upowszechnienia pracy w modelu zdalnym i hybrydowym, problem będzie narastał. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zaangażowanie specjalnych, dedykowanych robotów przemysłowych, które będą w stanie wyręczyć część wykwalifikowanych pracowników. Nie bez znaczenia jest również precyzja i jakość pracy wykonywanej przez roboty. Możliwość zastosowania wielu czujników elektronicznych i optycznych pozwala na osiągnięcie dokładności często niedostępnej dla człowieka. To sprawia, że rozwój przedsiębiorstwa może przebiegać bez zakłóceń.
ZASTĄPIENIE LUDZI PRZY PRACACH MONOTONNYCH I NIEBEZPIECZNYCH
Zastosowanie robotów sprawdza się szczególnie w dwóch przypadkach. Pierwszy, to prace monotonne, powtarzalne – jak np. praca przy taśmie produkcyjnej, gdzie pracownik przez całą zmianę wykonuje te same czynności, w tej samej sekwencji. Druga, to prace niebezpieczne, podczas których pracownik w sposób szczególny narażony jest na niebezpieczeństwo – tutaj roboty przemysłowe minimalizują ryzyko uszczerbku na zdrowiu.
ROBOTYZACJA – KLUCZOWA INWESTYCJA
Wdrożenie robotów przemysłowych to proces długotrwały, który powinien być poprzedzony gruntownymi analizami. Dotyczy to zarówno sytuacji zewnętrznej, czyli konkurencji na obecnym i przyszłym rynku, trendów i przewidywań rozwoju, jak i sytuacji wewnętrznej przedsiębiorstwa. Jeśli główne założenie robotyzacji to zwiększenie produktywności przy jednoczesnej redukcji kosztów, analiza musi być bardzo dokładna i obejmować wszystkie aspekty funkcjonowania firmy. Jak zatem zmierzyć się z tematem?
Robotyzację i automatyzację przedsiębiorstwa warto realizować z doświadczonym partnerem. Pozwoli to na uniknięcie często spotykanych błędów i przyspieszy cały proces. Jesteśmy jedną z najbardziej doświadczonych firm, świadczących usługi z zakresu automatyzacji i robotyzacji. Specjaliści z Erko podchodzą do tematu bazując na wieloletnim doświadczeniu, precyzji oraz indywidualnym podejściem do klienta. Pierwsze podjęte przez nas działanie polega na analizie istniejących procesów i zmapowaniu punktów, które można lub trzeba poprawić. Kolejny etap to przygotowanie indywidualnych, dedykowanych dla danego przedsiębiorstwa rozwiązań na bazie sprawdzonych, wyspecjalizowanych robotów. Kolejny krok to realizacja inwestycji wraz z kompleksowym szkoleniem załogi, serwisem urządzeń i ciągłym monitorowaniem oraz usprawnianiem procesów.
ILE KOSZTUJE ROBOTYZACJA FIRMY?
Na całkowity koszt procesu robotyzacji firmy składa się wiele czynników. Sam zakup robotów jest tylko jednym z nich. Aby odpowiedzieć dokładnie na to pytanie, a także – co najważniejsze, obliczyć ROI, czyli czas zwrotu inwestycji, należy sumiennie przeprowadzić wspomnianą wcześniej analizę procesów i zakładanych rezultatów. Nawet pobieżne rozeznanie rynkowe daje nam wyobrażenie, że inwestycja w robotyzację to duży wydatek. I choć w rezultacie pozwala na rozwój i większe przychody, to dla wielu firm stanowi barierę nie do pokonania. A żeby być precyzyjnym – stanowiła taką barierę. A to dlatego, że wraz z wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu, w systemie podatkowym pojawia się ulga na robotyzację. Dzięki niej podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu koszty przeprowadzonej robotyzacji i automatyzacji, ale także dodatkowe 50% ich wartości
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z ULGI NA ROBOTYZACJĘ?
Z ulgi na robotyzację może skorzystać zdecydowana większość przedsiębiorstw działających na polskim rynku, niezależnie od branży. Istnieją dwa podstawowe warunki, które kwalifikują firmę do ulgi na robotyzację:
• przedsiębiorstwo działa na polskim rynku
• przedsiębiorstwo zdecyduje się zainwestować w instalację robotów przemysłowych.
NA CZYM POLEGA ULGA NA ROBOTYZACJĘ?
Firma, która zakupi i wdroży roboty przemysłowe we własnej działalności, będzie mogła odliczyć od dochodu dodatkowe 50% kosztów uzyskania przychodów na robotyzację. Za takie koszty uznaje się (za podatki.gov.pl):
• koszt zakupu nowych robotów przemysłowych; maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych; maszyn, urządzeń i innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, które służą zapewnieniu ergonomii i bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do tych stanowisk, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym. Chodzi szczególnie o czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, bariery fizyczne (ogrodzenia, osłony) czy optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe), maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, zwłaszcza czujniki i kamery, urządzenia do interakcji człowiek-maszyna do robotów przemysłowych;
• koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych powyżej;
• koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych i innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa powyżej, oraz
• opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego robotów przemysłowych i innych środków trwałych.
Jeżeli jesteś zainteresowany automatyzacją swojego przedsiębiorstwa lub zastanawiasz się, czy procesy w Twojej firmie można usprawnić – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji!
Jesteś zainteresowany automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych?
Skontaktuj się z nami:
Marcin Pawlak
kom. +48 664 044 224
marcin.pawlak@erko.pl