Obróbka szyn wymaga użycia specjalnych narzędzi. Do czynności tych zaliczamy cięcie, otworowanie oraz gięcie. Można wykorzystać ku temu pojedyncze urządzenia, np. wycinaki, gilotyny, giętarki albo wykonać kompleksowo za pomocą stanowiska do obróbki szyn prądowych.
- Cięcie – to chyba najprostszy i najczęstszy proces obróbki. Rozmiar szyny należy dostosować do naszych potrzeb. Ważne jest również to, aby cięcie odbyło się bez deformacji i bez niepotrzebnego gratu. Przykładem narzędzia do cięcia szyn prądowych jest gilotyna HC 125. Można na niej ciąć czyny aluminiowe i miedziane w rozmiarze nieprzekraczającym 12×125 mm. Gilotyna jest kompatybilna z napędami hydraulicznymi produkcji ERKO, np. pompą H 800 lub agregatem AH 500.
- Otworowanie – obróbka szyn polega również na wykonaniu otworów. Można ku temu wykorzystać wycinak otworów np. HGD 102. Składają się ze stempla, oprawy stempla, matrycy oraz wycinaka. Do otworowania można również wykorzystać giętarko-dziurkarkę HGD 125. Wytnie otwory owalne i okrągłe. Liniały pozwolą wykonać otworowanie z dużą precyzją.
- Gięcie – można wyginać szynę w różnym stopniu w zależności od potrzeb w zakresie od 0 do 90 stopni. Wyżej wspomnieliśmy już o HGD 125, które jest również giętarką. Wyposażona w elektryczny czujnik gięcia pozwala na dużą powtarzalność czynności. Gięcie może odbywać się osiowo lub poprzecznie. Wyginanie osiowe, czyli w śmigło, możliwe jest dzięki giętarce HSk 5010. Wyposażona jest w czujnik regulujący kąt gięcia, wkładkę dystansową uchwytu obrotowego oraz wspornik regulujący szerokość szyny. Również współpracuje z napędami hydraulicznymi ERKO. Do gięcia poprzecznego wykorzystać można giętarkę HGP 5010.
Sprawdź narzędzia – obróbka szyn prądowych w E-katalogu. |