Zaprasowywać złączki i końcówki kablowe należy zgodnie ze stworzonym przez producenta systemem. Warto zastosować końcówki kablowe i narzędzia jednego producenta, by zwiększyć jakość i trwałość połączenia. Wyroby różnych firm wykonywane są wg innych norm, co ma bardzo duże znaczenie.
Kilka słów o systemie zaprasowania
Na system zaprasowania składają się różnego rodzaju złączki i końcówki kablowe oraz wskazane przez producenta narzędzia do ich zaprasowania. Należy pamiętać, że często jednym narzędziem zaciśniemy różne rodzaje wyrobów. Dzieje się tak, gdy praska ma wymienne matryce zaciskowe. Ważny jest również wybór właściwej formy zaprasowania oraz odpowiednie przeprowadzenie procesu zaciśnięcia.
Złączki i końcówki kablowe
Zaciskać można złączki i końcówki kablowe na przewody miedziane i aluminiowe. Produkty bimetaliczne połączą przewody wykonane z obu tych materiałów. Dużą zaletą jest szeroki wybór zarówno pod względem rozmiarów, jak i rodzajów. W ofercie znajdują się:
- Końcówki oczkowe, aparatowe i wtykowe,
- Końcówki tulejkowe,
- Końcówki konektorowe i pazurkowe,
- Końcówki i złączki rurowe Cu,
- Złączki i końcówki kablowe Al,
- Złączki i końcówki kablowe Cu,
- Końcówki i złączki śrubowe 1 – 36kV,
- Końcówki i złączki na średnie napięcie,
- Końcówki do ekranów kabli telekomunikacyjnych.
Narzędzia do zaciskania
W specyfikacji dotyczącej każdej złączki i końcówki kablowej znajdziemy narzędzia, jakimi możemy wykonać zaprasowanie. Liczy się nie tylko narzędzie, ale również właściwy dobór matrycy do zaciskania. Zastosowanie jednego ze wskazanych przez producenta narzędzi gwarantuje wysoką jakość połączenia podczas całego okresu użytkowania.
Formy zaprasowania
W zależności od końcówki lub złączki wyróżniamy różne formy zaprasowania:
- Pojedynczy wgniot,
- Owalne,
- Trapezowe,
- Kwadratowe,
- Z zawinięciem na żyle,
- Przeformowanie żył sektorowych,
- Sześciokątna
Sprawdź końcówki kablowe w E-katalogu. |