Praska ręczna mechaniczna to najprostsze narzędzie do zaprasowywania końcówek i złączek na przewodach używana jest do zaprasowywania końcówek na kablach aluminiowych, miedzianych zarówno jedno, jak i wielodrutowych. Praska może mieć wbudowaną lub wymienną matrycę zaciskową. Jeśli matryca jest wymienna, to narzędzie to zwiększa się jego zastosowanie. Producent określa, którą końcówkę czy złączkę można zacisnąć określonym narzędziem.
Ręczne narzędzia do zaprasowywania – przykłady
Standardowo możemy wyróżnić praski ręczne, szczypce, kleszcze, karbownice.
Przykładem nietypowej zaciskarki jest karbownica PK 95, która służy do zaciskania złączek linek napowietrznych Al i AFL. Współpracuje z matrycami typu SK na przewodach o przekroju 16 ÷ 95 mm2.
Kleszcze ETA 66 wykorzystuje się do zaprasowania końcówek bez izolacji: oczkowych KOA, aparatowych KNA oraz wtykowych KWA na przewodach od 0,14 do 6 mm2. Może je stosować również przy końcówkach tulejkowych bez i z izolacją TA, TE, TV i TP. Producent nie zaleca jednak korzystania z tego urządzenia przy intensywnej pracy.
ERKO posiada w swojej ofercie szczypce tradycyjne oraz czołowe. Szczypce T 3 do końcówek tulejkowych na przewodzie 0,25 ÷ 2,5 mm na rączkach posiadają jednokomponentową izolację PCV. Podobnie zbudowane są szczepce T 16, lecz to narzędzie zaprasuje końcówki tulejkowe na przewodzie o przekroju nawet 16 mm2. Szczypce czołowe TC 6 również wykorzystuje się do zaciskania końcówek tulejkowych na przewodzie o zakresie do 6 mm2.
Oferta prasek ręcznych jest bardzo ciekawa. Najczęściej wykorzystuje się je do prac średnio intensywnych. Warto zwrócić uwagę na przekrój kabla, na którym można końcówki i złączki zaciskać oraz na to, czy matryce zaciskowe są wymienne. Często wybieranym narzędziem jest praska ręczna PR 33. Dzięki wymiennym matrycom służy do zaciskania wielu końcówek zarówno z izolacją, jak i bez. Narzędzie to zapewnia wysoką powtarzalność zaciskania, matryce wymienia się łatwo, dwukomponentowa rękojeść wygodnie leży w dłoni, mechanizm zapadkowy pozwala na zaciskanie bez wydatkowania dużej siły, a mimośród reguluje siłę nacisku.
Praska ręczna w E-katalogu. |