Praska ręczna, praska hydrauliczna czy elektropraska to podstawowe rodzaje narzędzi służących do zaciskania końcówek i złączek. Proces zaprasowywania jest szybki, bezpieczny i efektywny. Należy jednak właściwie dobrać końcówkę, narzędzie i sam proces wykonać poprawnie. Producent wskazuje, jakie narzędzie powinno być wykorzystywane przy danej końcówce czy złączce.
Rodzaje prasek:
- Praska ręczna to narzędzie wykorzystywane najczęściej do mało intensywnych prac instalatorskich. Można wyróżnić praski, które mają wymienne matryce zaciskowe oraz te, gdzie matryca jest stała. Przykładem prasek z wymiennymi matrycami są np. PR 33, PR 50, PR 120, czy R50. Praski, które mają matryce na stałe to m.in. T 10, T 10-16V, A 11-6 czy RE 16. W tej grupie można znaleźć standardowe produkty, jak i bardziej zaawansowane. Dodatkową cechą niektórych produktów jest mechanizm zapadkowy, który kontroluje proces zaprasowywania.
- Praska hydrauliczna – pozwalają na pracę o większej intensywności niż standardowe praski. Można nimi zaprasować końcówki na przewodach o większym przekroju. Przykładem ciekawego urządzenia jest HR 300. Nie tylko zaciśniesz końcówki i złączki na przewodach o przekroju od 10 do nawet 300 mm2, ale również przeformujesz na okrągło sektorowe żyły Al, uformujesz na płasko żyły Al. Praz wytniesz otwory w bednarce stalowej. Duży nacisk, dwa obwody pracy oraz obrotowa głowica sprawiają, że praca tym urządzeniem jest bardzo wygodna.
- Elektropraska – należy do urządzeń, na które warto zwrócić uwagę. Przykładem nich będzie praska EPZC oraz EPZ 300. EPZC pozwala zaprasować końcówki oczkowe bez i z izolacją, tulejkowe bez i z izolacją, rurowe Cu oraz Al. Dodatkowo można przeformować na okrągło sektorowe żyły Al. Do niewątpliwych zalet tego urządzenia zaliczyć należy wyłącznik, który kończy cykl prawidłowego zaciskania. Kontrolka wskazuje zielonym kolorem, że proces się powiódł lub czerwonym, że należy wykonać go powtórnie. Urządzenie rejestruje cykl swojej pracy i można dane przetransportować za pomocą USB. Głowica obrotowa również jest bardzo pomocna w pracy instalatorskiej. Trudno byłoby się obyć bez wydajnego akumulatora.
Praska ręczna w E-katalogu. |