Zaprasowywać można końcówki i złączki kablowe, z wykorzystując narzędzia do zaprasowywania tzn. praski. Najprostszym narzędziem są praski ręczne, które wykorzystujemy do prac mało intensywnych. Praski ręczne mogą mieć wymienne matryce zaciskowe lub mieć matryce wbudowaną na stałe. Można zaprasowywać końcówki i złączki, ale jedynie na przewodach w stosunkowo małych zakresach.
Narzędzia do zaprasowywania – przykłady
Przykładem ręcznego narzędzia do zaprasowywania jest PR 33 z wymiennymi matrycami. Można ją zakupić z jedną matrycą na wyposażeniu lub od razu w zestawie. Standardowo PR 33 wyposażona jest w matrycę zaciskową dedykowaną dla końcówek z i bez izolacji. Pracę ułatwia prosty mechanizm zapadkowy. Zestaw pasujących matryc zawiera:
- PR_33-A6 do końcówek i złączek bez izolacji (z pominięciem tulejkowych i konektorowych) w zakresie przewodu 0,5-6mm2
- PR_33-E6 do końcówek i złączek z izolacją (oprócz tulejkowych) w zakresie 0,5-6 mm2
- PR_33-T6 do końcówek bez i z izolacją tulejkowych od 0,5 -6 mm2
- PR_33-T16 do końcówek tulejkowych na przewodach o przekroju 6-16 mm2
- PR_33-T35 do końcówek tulejkowych na przewodach z zakresu 25-35 mm2
- PR_33-S6 do końcówek konektorowych bez izolacji na przewody w zakresie 0,5 do 6 mm2.
Zaprasowywać końcówki tulejkowe można również z wykorzystaniem praski T 10. Zakres przewodów w tym wypadku to 0,5 -10 mm2. Praska ta nie ma wymiennych matryc, ale za to praca tym urządzeniem jest bardzo wygodna i lekka. Do końcówek oczkowych, aparatowych czy wtykowych można zastosować takie urządzenia jak: praska E 11-6, RE 6 czy RE 16. Każda zakupiona w ERKO końcówka ma wyznaczone przez producenta narzędzia, którymi powinna być zaprasowywana.
Praska ręczna w E-katalogu. |