Praski do kabli – narzędzie niezbędne do zaprasowywania Narzędzia znajdujące się w ofercie asortymentowej ERKO gwarantują trwałe i niezawodne połączenia. Połączenie uzyskiwane jest za pomocą odpowiednio dobranych prasek do kabli ręcznych, hydraulicznych lub pneumatycznych. Do zaciskania końcówek i złączek o małych średnicach producent poleca praski ręczne mechaniczne, lub pneumatyczne rozwiązania stacjonarne. W przypadku większych zakresów końcówek i złączek zalecane jest użycie narzędzi hydraulicznych wyposażonych w matryce zaciskowe.
Ręczne, mechaniczne praski do kabli znajdujące się w ofercie asortymentowej ERKO przeznaczone są do poszczególnych rodzajów końcówek, wyposażone w dwa lub trzy gniazda zaciskowe oraz blokujący mechanizm zębatkowy. Praski ręczne mechaniczne typu T np.: T 22- 6 przeznaczone są do zaciskania końcówek tulejkowych w zakresie od 0,5 do 6 mm2 , praski typu A np.: A 11-6 stosowane są do zaciskania końcówek oczkowych (KOA), aparatowych (KNA), wtykowych (KWA) bez izolacji oraz złączek rurowych bez izolacji (typ KLA) w zakresie 0,5 do 6 mm2 , praski ręczne typu E używane są do zaciskania końcówek i złączek z izolacją : oczkowych (KOE, KOV), aparatowych (KNE, KNV), wtykowych (typ KWE, KWV) w zakresie 0,5 do 6 mm2 . Producent posiada w swojej ofercie również praski do zaciskania końcówek konektorowych , pazurkowych, , nasuwek kątowych. Wśród prasek ręcznych, produkowanych przez firmę ERKO, dużą popularnością cieszy się uniwersalna praska ręczna PR 33. Wyróżniającą cechą narzędzia są łatwo wymienne matryce zaciskowe. Producent oferuje do praski gamę matryc najczęściej wykorzystywanych przy pracach monterskich i instalatorskich. Wytypowano matryce do końcówek oczkowych izolowanych i nieizolowanych, tulejek i końcówek konektorowych. Zakres zaprasowywanych końcówek i złączek mieści się w przedziale od 0,5 do 6 mm2 a końcówek tulejkowych od 0,5 do 35 mm 2 Wymienne matryce zaciskowe mocowane są w prasce za pomocą sprężyny zatrzaskowej. Rozwiązanie to nie wymaga stosowania żadnych przyrządów do wymiany matryc, co w znaczący sposób wpływa na funkcjonalność narzędzia. Montaż produktu jest wykonywany z wykorzystaniem automatycznej linii. Umożliwia to uzyskanie parametrów, wpływających bezpośrednio na trwałość i bezawaryjność pracy praski ręcznej. Zastosowanie w prasce dwukomponentowych antypoślizgowych rękojeści zapewnia wygodną, pewną pracę oraz ergonomiczny pewny chwyt. Przy projektowaniu praski wzięto pod uwagę indywidualne potrzeby Klienta, proponując dowolną kompletację matryc zaciskowych. Do linii prasek ręcznych należy również jednogniazdowa praska mechaniczna T10 przeznaczona do zaprasowywania w formie kwadratu końcówek tulejkowych z izolacją na żyłach kabli miedzianych wielodrutowych o przekrojach 0,5 do 10 mm2 . Dwukomponentowa rękojeść, zapewnia trwałość narzędzi, a ergonomiczny kształt, ułatwia użytkowanie poprawia efektywność prac.
Praski ręczne typu PR 50 , PR 120, PR 150 i PR 95A , w zależności od rodzaju zastosowanych matryc zaciskowych umożliwiają zaciśnięcie końcówek rurowych aluminiowych o przekroju 16-95 mm 2 (PR 95A) lub miedzianych: (PR50 o przekroju 6-50 mm 2, PR 120 przekrój 10-120 mm 2 , PR 150 w zakresie 25-150 mm 2 ). Obrotowe matryce zaciskowe umożliwiają szybką pracę (nie trzeba wymieniać matryc jeśli chcemy zaprasować różne przekroje końcówek) Cecha wybita na matrycy wskazuje przekrój przewodu Cu lub Al. Zaprasowanie końcówki w formie sześciokąta zapewnia trwałe połączenie. Nieco większe średnice końcówek i złączek można zaciskać można zaciskać praską PRZ 240 i PR 240. Użycie odpowiednich matryc pozwala zaprasować końcówki tulejkowe (zakres 10-120 mm 2 ), końcówki izolowane lub bez izolacji (10-120 mm 2 ) oraz rurowe aluminiowe( 16-240 mm 2 i miedziane 6-240 mm 2) Praski i głowice hydrauliczne do kabli są powszechnie używane, dlatego firma ERKO stworzyła szeroką ofertę tego typu produktów. Znajdują się wśród nich narzędzia przeznaczone do średnio intensywnych prac, takie jak model HRZ 300 z zatrzaskową głowicą obrotową o 180° i nacisku do 66,6 kN, czy praska hydrauliczna HR 300. Do intensywnych prac firma ERKO polecama głowice hydrauliczne, współpracujące z pompami hydraulicznymi typu H 800 oraz agregatami AH 500 i AH 550. Głowica GU 300 pozwala dodatkowo na wycinanie otworów w bednarce, a głowica GU 625 umożliwia zaprasowywanie końcówek i złączek o przekroju do 625 mm 2 .
Na bazie głowicy obrotowej zaprojektowane zostały elrktropraski typu EPZ 300 i EPZC 300. Model EPZC wyróżnia się zatrzaskową głowicą obracaną o kąt 360° i wyjątkowo wydajnym akumulatorem litowo- jonowym. Dodatkowo elektropraska posiada automatyczny wyłącznik kończący cykl po wykonaniu prawidłowego zaprasowania i wyposażonna jest w diodę, sygnalizującą prawidłowe lub nieprawidłowe zaprasowanie. Dużym ułatwieniem jest elektroniczna rejestracja cyklu pracy oraz automatyczna kontrola ciśnienia. Elektropraska typu EPZ 300 charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem zaprasowywania końcówek (3-6 sekund) i pojemnością akumulatora nawet do 250 zaprasowań bez konieczności ładowania. Ogromną zaletą omawianego modelu elektropraski, jest możliwość precyzyjnego monitorowania wykonywanej pracy. Elektronicznie kontroluje i rejestruje ona poprawność cyklu. Zawiera płytę instalacyjną z oprogramowaniem umożliwiającym odczytanie informacji o poprawności zaprasowania i ilości wykonanych cykli. Ponadto zainstalowany sygnalizator, poinformuje nas o wymaganym okresowym przeglądzie oraz wskaże stan naładowania baterii. Obok prasek mechanicznych i hydraulicznych firma ERKO oferuje również narzędzia pneumatyczne do zaciskania końcówek i cięcia kabli. Praski pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem współpracują z głowicami do zaprasowywania końcówek na przewodach o przekrojach od 0,5 do 50 mm 2 i do cięcia kabli. Dzięki zastosowaniu głowicy PPH 13, możliwe jest cięcie przewodów miedzianych, wielodrutowych w izolacji o grubości do 25 mm2. Opcjonalnie może być wyposażona w układ kontroli zaprasowań SP 1. Cechuje się maksymalną wydajnością do 50 cykli na minutę.
Sprawdź narzędzia do zaprasowywania w E-katalogu. |