Praska ręczna to jedno z najprostszych urządzeń służących do zaciskania końcówek na przewodzie elektrycznym. Można wyróżnić praski ręczne standardowe i praski ręczne hydrauliczne. Każda wyprodukowana przez ERKO końcówka czy też złączka kablowa posiada dedykowane narzędzie do zaciskania. Czasami jedno urządzenie zaciśnie tylko jeden rodzaj końcówki na przewodzie o określonym zakresie. Istnieją też narzędzia, które dzięki wymiennym matrycom zaciskowym zaprasowywują kilka ich rodzajów. Przyjrzyjmy się przykładam prasek w sklepie ERKO.
Praska ręczna standardowa
Przykładem praski ręcznej z wymiennymi matrycami jest praska uniwersalna PR33. Można ją zakupić z jedną matrycą lub w zestawie z 5. Matryce te łatwo się wymienia, a samo urządzenie jest lekkie i poręczne. Mechanizm zapadkowy pozwala kontrolować prawidłowy proces zaciskania. Dużym pozytywem PR33 jest wysoka powtarzalność procesu oraz jego precyzja. Kolejnym przykładem praski będzie T10. Nie ma tu już mowy o wymianie matryc. Przeznaczona jest do zaciśnięcia końcówki tulejkowej bez i z izolacją na przewodzie w zakresie od 0,5 do 10 mm2. Do zaciskania można również wykorzystać szczypce np. T3 lub TC6 lub kleszcze np. S55. Praska ręczna nie musi być wykorzystywana przy najmniejszych przekrojach przewodu. Praskę R50 wykorzystuje się do zaciśnięcia standardowych końcówek (dzięki wymianie matryc) na przewodzie o przekroju nawet do 120 mm2.
Praska ręczna hydrauliczna
Praski ręczne hydrauliczne najczęściej ważą więcej niż ich tradycyjne „siostry”. Nie utrudnia to jednak pracy tymi narzędziami. Wykorzystywane są do średnio intensywnych prac instalatorskich. Praska HR 100-U zaprasuje większość końcówek na przewodzie do 120 mm2 a nawet tulejkowe do 185 mm2. Jeszcze bardziej zaawansowana jest HR 300. Nie tylko zaprasuje większość końcówek i złączek na przewodzie nawet do 300 mm2, ale również wytnie otwory w bednarce stalowej. Obrotowa głowica bardzo ułatwia pracę instalatorom.
Praska ręczna w E-katalogu. |