Obróbka szyn prądowych najczęściej wykonywana jest za pomocą dobrze wyposażonych stanowisk. Zdarza się jednak, że poszczególne prace wykonujemy narzędziami takimi, jak: giętarki czy gilotyna. Jeśli zależy nam na wydajnej i komfortowej pracy, zainwestujemy stanowisko do obróbki szyn prądowych.
Obróbka szyn prądowych ze stanowiskami ERKO
Stanowiska różnią się od siebie nie tylko możliwościami, ale także zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, czy dokładnością prac. Na co zwrócić uwagę?
- Czynności, które wykonamy – najlepiej sprawdzi się stanowisko wielofunkcyjne, które: tnie, otworuje, gnie, odsadza i wciska nakrętki. Jednak nie każde ma aż tak szeroki zakres prac. SH 600 na przykład nie służy do cięcia. Natomiast HG 200 wykorzystamy tylko przy gięciu i cięciu.
- Wymiary szyn, które możemy obrobić – najczęściej obrabiana szyna może mieć 30 – 125 mm szerokości i 5 – 12 mm grubości. HG 200, które gnie i tnie wyróżnia się. Przetnie szynę o szerokości 50 – 180 mm i grubości 5 – 15 mm, a wygnie o szerokości 50 – 200 mm i grubości 5 – 15 mm.
- Dokładność prac – przy specyfikacji niektórych stanowisk producent sygnalizuje, że jest ono szczególnie precyzyjne. Taką sytuację możemy zaobserwować przy SH 800 PLC i HG 200. Oba pracują w oparciu o programowanie prac. Oprócz bardzo dokładnych liniałów, wyposażone są również w system kompensujący kąt gięcia, co uwzględnia sprężystość giętego materiału.
- Wyposażenie standardowe – warto zwrócić uwagę, jakie wyposażenie otrzymamy. Niektóre dodatkowe wkładki czy opcji musimy domówić.
- Dodatkowe udogodniania – niektóre rozwiązania zastosowane przy konstrukcji stanowiska pozwalają na bardziej komfortową czy dokładniejszą pracę. Przydatny może być np. dodatkowych blat boczny, dodatkowe przyłącze do głowic ERKO czy wydajny napęd hydrauliczny.
Sprawdź narzędzia – obróbka szyn prądowych w E-katalogu. |