Końcówki kablowe to produkt powszechnie stosowany przez instalatorów. Cieszą się popularnością, bo zwiększają efektywność prac. Wystarczy zaprasować właściwym narzędziem. Połączenie jest trwałe i bezpieczne. Znane są podstawowe rodzaje końcówek takie, jak: oczkowe, aparatowe, wtykowe, tulejkowe, konektorowe, pazurkowe czy rurowe. Producenci mają w swoich ofertach również mniej spotykane warianty, np. końcówki bimetaliczne, końcówki w technologii REKIN®, śrubowe i wiele innych.
Nietypowe końcówki kablowe
- Technologia REKIN® – końcówki i złączki wykorzystywane przy przewodach nawojowych emaliowanych i nieizolowanych miedzianych i aluminiowych. Przy połączeniu końcówki z przewodem, przebija ostrza przebijają izolację i wbijają się w rdzeń przewodu. W ten sposób uzyskujemy trwałe połączenie mechaniczne i elektryczne.
- Końcówki śrubowe – alternatywa dla zaprasowywania. Końcówki i złączki wyposażone są w zrywalne śrubki. Technologia ta jest uniwersalna, bo ten sam rodzaj końcówki może być zaprasowany na przewody o różnej budowie żyły i o różnym przekroju.
- Końcówki bimetaliczne – pozwalają na połączenie przewodu miedzianego z aluminiowym. Połączenie jest bezpieczne, bo wyeliminowano powstawanie ogniw na styku tych dwóch materiałów. Wykazują bardzo dużą odporność termiczną do 300°C.
- Inne nietypowe końcówki:
– końcówki rurowe wykonane w taki sposób, że część rurowa znajduje się pod kątem 45 stopni (końcówka KCS45) lub 90 stopni (końcówka KCS90).
– końcówki zwężane np. KCZ – część stykowa jest przewężona, by ułatwić montaż.
– końcówka szczelna, np. AS.
Sprawdź końcówki kablowe w E-katalogu. |