W dniu 25 kwietnia 2024 r. mieliśmy przyjemność aktywnie uczestniczyć w konferencji zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie oraz UWM w Olsztynie z okazji jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy.
Ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem „Zarządzanie bezpieczeństwem i zdrowiem zatrudnionych w epoce industrializacji gospodarki 4.0″ odbyła się w Auli Kongresowej Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego UWM w Olsztynie i skupiła liczne grono przedstawicieli świata nauki, reprezentantów instytucji odpowiedzialnych za sferę zatrudnienia oraz przedstawicieli przedsiębiorstw wdrażających innowacyjne rozwiązania. Naszą firmę reprezentowali: Beata Łączyńska, asystent zarządu/pełnomocnik ds. bhp oraz Piotr Kowalewski, pełnomocnik ds. badań i rozwoju.
Poza częścią naukową I panelu konferencji, odbył się również panel II pod hasłem ,,Dobre praktyki nowoczesnych przedsiębiorstw w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem w dobie gospodarki 4.0’’, podczas którego mieliśmy zaszczyt wystąpić w gronie czterech panelistów z regionu warmińsko-mazurskiego: Michelin S.A., Dekorglass Działdowo S.A. oraz Tetra Pak.
Z przyjemnością dzielimy się informacją, iż zostaliśmy wyróżnieni jako lider wdrażający nowoczesne technologie celem poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas naszego panelu, po ogólnej prezentacji firmy, na przykładach robotów autonomicznych typu AMR oraz zrobotyzowanego stanowiska do spawania laserowego omówiliśmy, jak proponowane przez ERKO rozwiązania automatyzacji i robotyzacji procesów wpływają na bezpieczeństwo pracowników. Wśród korzyści wymieniliśmy m.in.:
- odizolowanie pracownika od promieniowania laserowego,
- wyeliminowanie kontaktu z gazami i dymami spawalniczymi,
- zabezpieczenie przed temperaturą topnienia spoiwa,
- odciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników.
Warto zaznaczyć, że wszystkie nasze maszyny i urządzenia, w tym prasy, są zawsze dostosowywane do obowiązujących wymagań. Dążymy do tego, aby wdrażane przez nas najnowocześniejsze produkty i technologie były użyteczne, funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczne. W tle zawsze nadrzędną wartością jest bezpieczeństwo człowieka.
Podczas panelu III, który stanowił otwartą dyskusję pod hasłem konferencji „Zarządzanie bezpieczeństwem i zdrowiem zatrudnionych w czasach industrializacji przemysłu 4.0.” jeszcze raz mogliśmy podkreślić, jak proponowane przez nas rozwiązania łączą w sobie efektywność z jednoczesnym wykluczeniem procesów niebezpiecznych.
Z dumą możemy stwierdzić, że nasze rozwiązania i realizacje cieszyły się dużym zainteresowaniem w każdym środowisku, a wystąpienie Piotra Kowalewskiego, przedstawiającego zarówno koncepcję, jak i odniesienie do bezpieczeństwa skupiło największą uwagę nie tylko uczestników konferencji, ale również samych organizatorów.