Konferencja z okazji 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy - ERKO sp. z o.o. sp. k. | ELECTRO, AERO, ROBOTICS

Konferencja z okazji 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy

W dniu 25 kwietnia 2024 r. mieliśmy przyjemność aktywnie uczestniczyć w konferencji zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie oraz UWM w Olsztynie z okazji jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy.

Ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem „Zarządzanie bezpieczeństwem i zdrowiem zatrudnionych w epoce industrializacji gospodarki 4.0″ odbyła się w Auli Kongresowej Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego UWM w Olsztynie i skupiła liczne grono przedstawicieli świata nauki, reprezentantów instytucji odpowiedzialnych za sferę zatrudnienia oraz przedstawicieli przedsiębiorstw wdrażających innowacyjne rozwiązania. Naszą firmę reprezentowali: Beata Łączyńska, asystent zarządu/pełnomocnik ds. bhp oraz Piotr Kowalewski, pełnomocnik ds. badań i rozwoju.

Poza częścią naukową I panelu konferencji, odbył się również panel II pod hasłem ,,Dobre praktyki nowoczesnych przedsiębiorstw w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem w dobie gospodarki 4.0’’, podczas którego mieliśmy zaszczyt wystąpić w gronie czterech panelistów z regionu warmińsko-mazurskiego: Michelin S.A., Dekorglass Działdowo S.A. oraz Tetra Pak.

 

 

Z przyjemnością dzielimy się informacją, iż zostaliśmy wyróżnieni jako lider wdrażający nowoczesne technologie celem poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas naszego panelu, po ogólnej prezentacji firmy, na przykładach robotów autonomicznych typu AMR oraz  zrobotyzowanego stanowiska do spawania laserowego omówiliśmy, jak proponowane przez ERKO rozwiązania automatyzacji i robotyzacji procesów wpływają na bezpieczeństwo pracowników. Wśród korzyści wymieniliśmy m.in.:

  • odizolowanie pracownika od promieniowania laserowego,
  • wyeliminowanie kontaktu z gazami i dymami spawalniczymi,
  • zabezpieczenie przed temperaturą topnienia spoiwa,
  • odciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników.

Warto zaznaczyć, że wszystkie nasze maszyny i urządzenia, w tym prasy, są zawsze dostosowywane do obowiązujących wymagań. Dążymy do tego, aby wdrażane przez nas najnowocześniejsze produkty i technologie były użyteczne, funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczne. W tle zawsze nadrzędną wartością jest bezpieczeństwo człowieka.

Podczas panelu III, który stanowił otwartą dyskusję pod hasłem konferencji „Zarządzanie bezpieczeństwem i zdrowiem zatrudnionych w czasach industrializacji przemysłu 4.0.” jeszcze raz mogliśmy podkreślić, jak proponowane przez nas rozwiązania łączą w sobie efektywność z jednoczesnym wykluczeniem procesów niebezpiecznych.

Z dumą możemy stwierdzić, że nasze rozwiązania i realizacje cieszyły się dużym zainteresowaniem w każdym środowisku, a wystąpienie Piotra Kowalewskiego, przedstawiającego zarówno koncepcję, jak i odniesienie do bezpieczeństwa skupiło największą uwagę nie tylko uczestników konferencji, ale również samych organizatorów.