INFORMACJE TECHNICZNE - ERKO sp. z o.o. sp. k. | ELECTRO, AERO, ROBOTICS

INFORMACJE TECHNICZNE

Materiały stosowane do produkcji końcowek i złączek

Końcowki i złączki rurowe miedziane – miedź elektrolityczna Cu–ETP (E-Cu) wg PN-EN 13600 i PN-EN 13601

Końcowki miedziane tulejkowe wykonane wg DIN 46228 cz.1 i cz.4 – miedź Cu-ETP/Cu-DHP

Końcowki miedziane wycinane z taśmy: – miedź elektrolityczna Cu-ETP wg PN-EN 1652

Końcowki i złączki aluminiowe: – aluminium EN AW 1370 / EN AW 1050A (EAl 99,7/ Al 99,5) wg PN-EN 573-3

Końcowki konektorowe: – mosiądz wg PN-92/H-87025

Izolacja – poliamid – tworzywo o wysokiej odporności termicznej -40 do +125.C, odporne na uderzenia, o dużej rezystancyjności. – poliamid V0 tworzywo uniepalnione w klasie V0 wg UL 94, (na zamowienie).

Pokrycie – cyna 99,90 wg EN610

Jednożyłowe przewody miedziane o żyłach zagęszczonych

Kable ktorych żyła robocza wykonana jest z drutu miedzianego, walcowanego o przekroju trapezowym nazywamy przewodami o żyłach zagęszczonych. Jest to żyła o zwarto ułożonych drutach, ktore tworzą bardzo twardy rdzeń, porównywalny do przekroju litego materiału.

Formy zaprasowań

formyzap-01
Przez pojedyńczy wgniot do końcówek miedzianych bez izolacji wykonanych wg DIN 46234 i końcówek wtykowych wykonanych wg DIN 46230 w zakresie przekroju przewodu 0,1 – 120 mm2, oraz końcówek rurowych miedzianych w zakresie przekroju przewodu 0,5 – 6 mm2. (np. KOA, KWA, KLA).
formyzap-02
Owalne „łezka” do końcówek miedzianych oczkowych w izolacji poliamidowej wykonanych wg DIN 46237 i DIN 46234, końcówek miedzianych wtykowych w izolacji poliamidowej wykonanych wg DIN 46230 i DIN 46231 w zakresie przekroju przewodu 0,1 – 120 mm2. (np. KOE, KWE) oraz końcówek konektorowych (MSE, TSE).
Trapezowe do końcówek miedzianych tulejkowych wykonanych wg DIN 46228 cz.1 i cz.4 oraz końcówek miedzianych tulejkowych podwójnych w zakresie przekroju przewodu 0,5 – 185 mm2. (np. TA, TE, TV).
Kwadratowe do końcówek miedzianych tulejkowych wykonanych wg DIN 46228 cz.1 i cz.4 oraz końcówek miedzianych tulejkowych podwójnych w zakresie przekroju przewodu 0,5 – 6 mm2. (np. TA, TE, TV).
formyzap-06
Z zawinięciem na żyle przewodu i izolacji do końcówek mosiężnych wykonanych wg DIN 46247, DIN 46248, DIN 4634 i DIN 46225, w zakresie przekroju przewodu 0,5 – 6 mm2. (np. MS, TS).
Przeformowywanie żył sektorowych aluminiowych na okrągło do końcówek aluminiowych w zakresie przekroju przewodu 25 re – 300 re, 16 rm – 240 rm. gdzie: re – przekrój żyły jednodrutowej w [mm2], rm – przekrój żyły wielodrutowej w [mm2]
Na sześciokąt do końcówek i złączek miedzianych, końcówek i złączek miedzianych oraz końcówek i złączek aluminiowych w zakresie przekroju przewodu 6 – 625 mm2.

Zaprasowywanie końcówek i złączek

1. Należy dobrać odpowiednie końcówki do danego przewodu.
2. Ustalić formę zaprasowania.
3. Odizolować przewód na długości odpowiadającej części rurkowej końcówki (uwaga praktyczna: dla przewodów wielodrutowych giętkich lub bardzo giętkich należy zdjąć izolację na długości około 3 mm. Następnie po włożeniu do końcówki odizolować pozostałą część (zapobiega to powstawaniu tzw. „pędzla”, który utrudnia włożenie przewodu w końcówkę).
3. Przed zaprasowaniem przewód musi być oczyszczony z tlenków i nalotów korozyjnych.
4. Wprowadzić przewód do końca części rurkowej końcówki lub przewężenia złączek.
5. Dobierać właściwe narzędzie (patrz ostatnia kolumna tabeli wymiarowych końcówek).
6. Zaprasować do momentu zejścia się matryc zaciskowych lub zadziałania zaworu przelewowego pompy hydraulicznej.
7. Zaprasowywanie może być jednokrotne (np. KOE, KOA) lub wielokrotne (np. KCR, KLA).

W przypadku końcówek rurowych miedzianych i aluminiowych wykonanych wg DIN miejsce prasowania jest cechowane

techpol01

8. Należy bezwzględnie zachować kierunek prasowania końcówek i złączek pokazany na poniższym rysunku.

Uwaga !

Zalecamy stosowanie końcówek i narzędzi naszej produkcji. System narzędzi i końcówek oferowany przez ERKO gwarantuje wysoką jakość połączeń w całym okresie użytkowania. Stosowanie wyrobów innych firm (wykonanych wg innych norm) może spowodować, złe wykonane połączenia bądź znacznie niższej jakości.

Asortyment

Ponad 1700 typowymiarów końcówek i złączek kablowych służących do ich zaciskania na żyłach kabli Cu i Al o przekroju od 0,14 mm2 do 625 mm2. W ofercie znajdują się również mechaniczne, hydrauliczne i pneumatyczne narzędzia, przeznaczone do:

    • zaprasowywania końcówek
    • obróbki kabli
    • wycinania otworów w blachach i tworzywach
    • obróbki szyn prądowych i montażowych

Dopuszczenia, atesty i certyfikaty
Wyroby ERKO spełniają wymogi techniczne dla osprzętu elektrycznego oraz posiadają wszelkie wymagane atesty i dopuszczenia. Końcówki i złączki kablowe produkujemy generalnie według norm DIN i PN. Opinia techniczna Instytutu Elektrotechniki w Warszawie dopuszcza produkty do stosowania w sieciach elektroenergetycznych.

Końcówki kablowe posiadają również dopuszczenie Polskiego Rejestru Statków do stosowania na statkach. (Wykonanie morskie – izolacja samogasnąca symbol V0 dostępna na specjalne zamówienie).

Firma pracuje w oparciu o wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Jakością i Zarządzania środowiskowego zgodny z normą ISO 9001 i ISO 14001. Wyroby firmy ERKO posiadają Certyfikat Zgodności GOST-R i Certyfikat Zgodności UKR Sepro.

Uwagi handlowe
Zamówienia na wyroby standardowe realizujemy w ciągu 48 godzin od ich przyjęcia. Towar dostarczamy za pośrednictwem firm kurierskich, przesyłkami pocztowymi. Końcówki i złączki kablowe są pakowane w ilościach podanych w katalogu.

Możliwe jest konfekcjonowanie zestawów na obiekty, statki, szafy sterownicze itp. Wyroby o innych parametrach nie zawarte w katalogu są wykonywane i dostarczane w oparciu o indywidualne ustalenia z klientem.

Gwarantujemy profesjonalną obsługi klienta, doradztwo techniczne oraz sprawny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.