Z radością informujemy, że podczas uroczystej Gali Ikony Warmii i Mazur, która odbyła się 25 lutego 2018 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie
Piotr i Michał Pętlak otrzymali nagrodę Ikony Warmii i Mazur 2018.
Patronat nad uroczystością objęli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydent Miasta Olsztyna.
Nagrodę „Ikony Warmii i Mazur” wręczono po raz pierwszy. Przyznano ją osobom i podmiotom, które swoją działalnością (m.in. artystyczną, naukową, sportową czy przedsiębiorczą) przyczyniły się do rozwoju i promocji regionu oraz podkreślają swoje związki z Warmią i Mazurami. Przykładem takiej działalności mogą poszczycić się Bracia Pętlak.
Początki były trudne …
Inż. Roman Pętlak, dyrektor techniczny w jednym z państwowych przedsiębiorstw, zostaje w 1981 roku zwolniony przez służby bezpieczeństwa za aktywną działalność w ruchu Solidarność. Na odchodne słyszy – „w Olsztynie pracy Pan już nie znajdzie!” Wiesza garnitur w szafie i otwiera zakład rzemieślniczy we wsi Jonkowo. Skromny kapitał założycielski powoduje, że zakład powstaje przy ogromnym osobistym zaangażowaniu i wysiłku. W 1987 roku uruchamia antyimportową produkcję końcówek kablowych i narzędzi dla prężnego wówczas przemysłu okrętowego. W konsekwencji do współpracy zaprasza Józefa i Jana – braci z podkarpacia. W czasach, gdy na podłączenie do sieci telefonicznej czekało się latami, oddalone od siebie o 600 km zakłady rzemieślnicze, tworzą spółkę ERKO. Tak powstały fundamenty przyszłego sukcesu.
Po śmierci Romana Pętlaka w roku 2000, zarządzanie firmą przejmuje syn Piotr Pętlak. Wkrótce do Zarządu dołącza brat Michał, kończący właśnie studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pozostałych założycieli, również zastępują ich synowie. Dokonuje się zmiana pokoleniowa. Spółka zarządzana młodym zespołem, rozwija się niezwykle dynamicznie, zostaje to dostrzeżone przez Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego który w roku 2008 przyznaje tytuł „Waminsko-Mazurski Lider Innowacji”.
Dążąc do zbudowania jeszcze większego wzajemnego zaufania w relacjach z otoczeniem zewnętrznym, Piotr Pętlak w tym samym roku zakłada Fundację Nauticus, największy klub żeglarski w Olsztynie.
Obecnie firma ERKO zatrudnia niemal 250 osób dostarczając dla przemysłu w kraju i na wszystkie kontynenty innowacyjne rozwiązania w trzech dywizjach: Elektro, Aero, Robotics.
– produkcja elementów do bezpiecznych połączeń kablowych w otaczającym nas świecie oraz narzędzi i urządzeń CNC do prefabrykacji rozdzielni elektrycznych.
– wytwarzanie skomplikowanych części do najnowszych silników lotniczych samolotów pasażerskich i wojskowych oraz precyzyjne oprzyrządowanie do montażu podzespołów lotniczych.
– tworzenie zrobotyzowanych linii produkcyjnych oraz maszyn automatyzujących procesy produkcyjne.