Firma ERKO jest dziś nie tylko jednym z kluczowych dostawców branży elektrotechnicznej. Misją przedsiębiorstwa niezmiennie jest dostarczanie wysokiej jakości dedykowanych rozwiązań zwiększających efektywność w przemyśle. Ze względu na dynamikę rozwoju, segmentację rynku oraz stałe dążenie do poprawy konkurencyjności oferowanego asortymentu, ERKO utworzyło na przestrzeni lat trzy dywizje produktowe: ERKO ELECTRO – najliczniejszą dywizję, w której skład wchodzą produkty dedykowane dla elektroinstalatorów, zakładów energetycznych oraz firm przemysłowych; ERKO AERO – dywizję poświęconą produkcji części z trudno obrabialnych stopów metali dla branży lotniczej, militarnej i medycznej; oraz ERKO ROBOTICS – najmłodszą dywizję, w ramach której projektowane i produkowane są urządzenia i linie automatyzujące procesy produkcyjne.
Automatyzacja produkcji to niewątpliwie jeden z nieodłącznych elementów współczesnych przedsiębiorstw. Czy okaże się przyszłością polskiego biznesu? Otóż to już nawet nie przyszłość, a rzeczywistość fabryk. Stopniowy rozwój automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych pozwala firmom nie tylko nadążać za rosnącymi oczekiwaniami rynku, ale wręcz wyznaczać nowe trendy poprzez stałe podnoszenie konkurencyjności oferowanych wyrobów.
Automatyzacja szyta na miarę
Wdrożenie automatyzacji w produkcji to złożony i wieloetapowy proces. ERKO towarzyszy klientom na wszystkich etapach – od analizy zagadnienia, przez wspólne wypracowanie koncepcji, aż po wytworzenie rozwiązania, jego wdrożenie oraz serwis. Automatyzacja ma za zadanie usprawnić pracę i poprawić efektywność, więc bardzo ważne jest, aby została zaprojektowana i uruchomiona pod indywidualne potrzeby klienta. ERKO posiada własne biura konstrukcyjne oraz nowoczesny i wszechstronny park maszynowy. Pozwala to w połączeniu z wykwalifikowaną kadrą oraz zaawansowaną technologią produkcji na tworzenie dedykowanych rozwiązań oraz kompleksową realizację nawet najbardziej złożonych projektów. Indywidualne podejście do każdego projektu jest w przypadku automatyzacji kluczowe – każda realizacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia oraz dobrania spersonalizowanych rozwiązań.
Każde przedsiębiorstwo zmaga się z innymi problemami. Kadra ERKO jest tego doskonale świadoma i wychodzi naprzeciw tym trudnościom. Dużym wyzwaniem jest przede wszystkim likwidowanie tzw. wąskich gardeł, które niejednokrotnie powodują problematyczne zastoje w produkcji. W obecnych czasach znaczna większość przedsiębiorstw nie może pozwolić sobie na opóźnienia w produkcji – automatyzacja potrafi pod tym względem zdziałać cuda. Robotyzacja może między innymi rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników, który obecnie nierzadko hamuje rozwój firm. Ponadto, odpowiednio dostosowane usprawnienia pozwalają na eliminację błędów występujących podczas wykonywania prac manualnie, co gwarantuje dokładność i powtarzalność wytwarzanych elementów oraz ciągłość produkcji.
Wdrożenie automatyzacji z ERKO
ERKO oprócz ponad 40-letniego doświadczenia w branży elektrotechnicznej posiada również kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze budowania maszyn i systemów automatyzacji procesów produkcyjnych. Początki dywizji ERKO ROBOTICS sięgają 2001 r., kiedy to pojawiła się w firmie potrzeba usprawnienia m.in. własnych procesów produkcyjnych. Udoskonalane przez lata kompetencje pozwalają firmie na realizację projektów nawet najbardziej zaawansowanych pod względem inżynieryjnym i technologicznym. Umożliwia to maksymalne podniesienie wydajności procesów oraz zwiększenie bezpieczeństwa i ergonomii pracy.
Jako przykłady procesów automatyzowanych przez ERKO można wyliczyć między innymi: montaż, składanie, przenoszenie oraz podawanie elementów; lutowanie i zgrzewanie; etykietowanie; konfekcjonowanie; wykonywanie pomiarów oraz obróbkę metali, która obejmuje skręcanie, gięcie, wiercenie i cięcie. W ofercie ERKO ROBOTICS znajdują się między innymi pojedyncze i wielogniazdowe automaty montażowe, automaty produkcyjne i testujące, usprawnienia bieżących procesów technologicznych, automatyczne systemy dostarczania komponentów na linię produkcyjną… i wiele więcej.
Automatyzacja z ERKO odbywa się z użyciem systemów wizyjnych z wykorzystaniem kamer 2D i 3D oraz robotów wiodących marek m.in. Fanuc, Kuka, Mitsubishi. Projektowanie dokumentacji elektrycznych odbywa się w oparciu o program E-Plan, a projekty wykonywane są w programach CAD-CAM (Inventor, Unigraphics, EdgeCam, NX). Sterowanie automatami prowadzone jest za pomocą PLC: Siemens, Mistubishi, OMRON.
Automatyzacja w Twojej firmie – dlaczego warto?
Automatyzacja niewątpliwie jest w stanie przynieść przedsiębiorstwom wiele korzyści. Do tych najczęściej wymienianych należy zwiększenie efektywności, przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładów m.in. czasu, wysiłku oraz kosztów. Kolejną zaletą automatyzacji jest redukcja błędów. Naturalnym jest, że błędy popełnia każdy – niekoniecznie wynikać muszą one z braku wiedzy lub niedokładności, ale również ze zmęczenia, złego samopoczucia czy chwilowej nieuwagi. Wdrożenie automatyzacji minimalizuje ryzyko błędów. Maszyny pracują zawsze w ten sam sposób, a więc ilość wadliwych bądź niezgodnych z założeniami produktów spada niemalże do zera. Powoduje to minimalizację strat nie tylko surowców, ale również (ponownie)… czasu.
Co więcej, w przypadku maszyn nie występuje ryzyko pracy w trudnych warunkach, które dla człowieka mogłyby stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Maszyna bez problemu może pracować w warunkach szkodliwych oraz na stanowiskach wymagających znacznego wysiłku, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warte uwagi są również korzyści ekologiczne płynące z automatyzacji. Zredukowanie wykorzystywanych surowców oraz energii wkładanej w procesy produkcyjne powoduje zwiększenie efektywności, przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektów ekologicznych.
Integracja człowieka i maszyny
Wokół tematu automatyzacji, podobnie jak w przypadku innych rewolucji technologicznych, krąży wiele mitów. Jednym z najszerzej rozpowszechnionych jest ten mówiący, iż roboty zabierają pracę ludziom. Rzeczywistość kształtuje się jednak nieco inaczej. Dzięki automatyzacji pracownicy wbrew pozorom stają się nawet bardziej efektywni. Wynika to m.in. z tego, że nie muszą skupiać się na pracochłonnych i powtarzalnych czynnościach manualnych, które zajmują dużo czasu oraz niejednokrotnie podczas długotrwałego wykonywania wzbudzają poczucie frustracji, znudzenia, rutyny… Powierzenie niektórych zadań robotom powoduje, że pracownicy mogą więcej czasu poświęcić na zadania kreatywne, różnorodne i odpowiadające ich kwalifikacjom. Rozwój przedsiębiorstw w kierunku automatyzacji często zmusza załogę do podnoszenia kompetencji, co pozwala na wyzwolenie się z rutyny oraz przekłada się na lepsze samopoczucie pracowników, większe zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz idącą za tym większą satysfakcję z pracy.
Maszyna potrzebna jest człowiekowi, a człowiek potrzebny jest maszynie. Za każdym robotem wciąż stoi człowiek, który steruje i zarządza wykonywanymi procesami. Kluczem do zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa jest integracja człowieka i maszyny. Roboty nie mają za zadanie zastąpić, a wspomóc pracownika. Automatyzacja z ERKO to również szkolenia z obsługi wdrażanych maszyn dla kadry pracowniczej, która odpowiada za ich sporadyczny nadzór. A wszystko po to, by ludzie i maszyny jako zespół pracowali nad podniesieniem efektywności i zwiększeniem konkurencyjności przedsiębiorstwa.
Inwestycja a nie koszt
Automatyzacja ma za zadanie zwiększenie produktywności przy jednoczesnej redukcji kosztów. Jest to długoterminowa inwestycja, która choć początkowo wymaga poniesienia kosztów wdrożenia, to w kolejnych etapach przyczynia się do obniżenia operacyjnych kosztów przedsiębiorstwa. Dzięki zautomatyzowaniu pewnych procesów, firma może zredukować wydatki związane z zatrudnianiem oraz szkoleniem pracowników do wykonywania rutynowych czynności. Pozwala to w dłuższej perspektywie na lepsze i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Co więcej, przedsiębiorstwo, które dzięki automatyzacji ponosi niższe koszty, a jednocześnie osiąga lepszą efektywność, staje się realnie bardziej konkurencyjne.
Wdrożenie procesu automatyzacji powinno być poprzedzone dokładnymi analizami, które pozwolą na oszacowanie czasu zwrotu inwestycji. Jest to jeden z pierwszych kroków tego złożonego procesu. ERKO, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu oraz indywidualnemu podejściu do klienta jest w stanie wspierać firmy na każdym etapie wdrożenia automatyzacji – rozpoczynając od rozpoznania potrzeb i oszacowania budżetu, przez propozycję i projektowanie rozwiązań, produkcję i testy, aż po wdrożenie w siedzibie klienta i serwis.
Co więcej, wykwalifikowana kadra ERKO jest w stanie pomóc w uzyskaniu ulgi na robotyzację, która pozwala na odliczenie od dochodu dodatkowych 50% kosztów uzyskania przychodów na robotyzację. Z takiej ulgi może skorzystać zdecydowana większość przedsiębiorstw działających na polskim rynku, które zdecydują się na inwestycję w instalację robotów przemysłowych.
Realizacje ERKO ROBOTICS
ERKO automatyzuje procesy produkcyjne największych fabryk w całej Polsce. Rekomendacji firmie udzielili m.in.: ABB, Apator w Ostaszewie, Apator Metrix, AQ Wiring Systems, Dellner Couplers, Lincoln Electric, Linde, Melbye AS, Pesa, Schneider Electric, SIEMENS, Yazaki Automotive. Lista jest długa i stale rośnie.
Wszystko zaczęło się w 2001 roku od stworzenia przez zespół ERKO automatu do tulejowania końcówek KOE 2,5mm2 na wewnętrzne potrzeby produkcyjne. Od tej pory portfolio realizacji ERKO ROBOTICS powiększyło się m.in. o automat do montażu szyn rozłączników, automat do montażu separatorów olejów silnika, automatyczne stanowisko do montażu tulei wahacza, automat do zgrzewania trzpieni… i wiele więcej. Wszystkie projekty tworzone są w odpowiedzi na problematykę klienta oraz zgodnie z jego oczekiwaniami, które omawiane są na początku współpracy.
Największym potwierdzeniem skuteczności i niezawodności rozwiązań przygotowywanych przez ERKO jest na pewno wachlarz realizacji wykonywanych na własne potrzeby. Od tego wszystko się zaczęło i idąc dalej firma sukcesywnie wprowadza innowacje z zakresu automatyzacji we własnych halach produkcyjnych. Jako przykłady takich realizacji można wyliczyć m.in. automat do produkcji złączek REKIN®, linię do lutowania końcówek, automatyzację własnych pras produkcyjnych czy automat do przygotowania wiązek kablowych.