Końcówki rurowe KCS - ERKO sp. z o.o. sp. k. | ELECTRO, AERO, ROBOTICS

Poznaj końcówki rurowe ERKO

Końcówki rurowe przeznaczone są do zakańczania żył miedzianych. Powszechnie  znajdują zastosowanie w podłączeniu przewodów do szyn zbiorczych, rozdzielnic, zacisków aparatów, zwiększając przy tym bezpieczeństwo i trwałość połączenia m.in. przez zmniejszenie zjawiska przegrzewania się żył i izolacji przewodów.

Jak dobrać odpowiednią końcówkę?

Odpowiednio dobrane końcówki i prawidłowe ich zaprasowanie na przewodzie mają wpływ na bezawaryjne działanie instalacji. Wybór właściwej końcówki zależy od jej przeznaczenia, obciążenia prądowego oraz konstrukcji i funkcjonalności. Zapoznaj się ofertą ERKO i dobierz odpowiednią końcówkę do Swoich potrzeb.
KCS45
KCS
KCS

Końcówki rurowe Cu

W ofercie asortymentowej ERKO znajduje się kilka typów końcówek rurowych miedzianych.

Końcówki rurowe miedziane można podzielić ze względu na:
• wykonanie zgodnie z normą DIN (np.: KCR, KC, KCL) i poza normą( np.: KCS)
• kształt np. płaskie typu KCS lub wykonane pod kątem 45˚ lub 90˚ (np.: typu KC).
• liczbę otworów pod śrubę, wykonanych na części stykowej końcówki rurowej miedzianej jedno lub dwuoczkowa (KCL) albo też wykonana według indywidualnych ustaleń.
• specjalne, wykonane z innych materiałów, z innymi powłokami galwanicznymi niż jest to określone w standardzie.
• Napięcie na którym będą pracowały: niskie lub średnie,
• Wykonanie np. przegrodą szczelną, jak w przypadku końcówek typu (KCM).


Co wyróżnia produkty ERKO?

Jako jeden z niewielu producentów używamy do produkcji końcówek miedź cynowaną galwanicznie o parametrach określonych np. zgodnie z normą DIN. Dzięki określeniu odpowiednich parametrów zapewniamy długą żywotność i niezawodność produktu. Powłoka cyny jest nanoszona metodą galwaniczną procesem elektrochemicznym. Kąpiel ma swoją sprawność i wgłębność tzn. słabiej pokrywa się powierzchnia wewnątrz rury. Zoptymalizowaliśmy proces nakładania powłoki cyny, gdzie wgłębność kąpieli galwanicznych zapewnia min. 3 μm grubości powłoki wewnątrz części rurowej. Według norm na końcówkach kablowych grubość powłoki definiowana jest min 3 mikrony na powierzchni zewnętrznej. Staramy się utrzymać w granicach 8-10 mikronów co wystarcza by poprawić styk elektryczny i zabezpieczyć przed utlenianiem łącza, styku szyna końcówka itp. Produkowane przez nas końcówki charakteryzują się również wyższymi niż wymagane w normie DIN tolerancją wymiarową. Cecha ta jest bardzo pożądana w procesach automatyzacji procesu zaciskania. (Brak zacinania się końcówek w procesie podawania i aplikacji przewodu)


KCZ
KCZ
KCZ

W zależności od zapotrzebowania dla odbiorców przemysłowych możemy dostosować końcówki do indywidualnych potrzeb klienta np.:

  • Inna grubość powłoki cynowej lub jej brak.
  • Inny rodzaj powłoki np. niklowej zwiększającej odporność temperaturową do pracy ciągłej 300˚ C chwilowej 350˚ C.
  • Inny rodzaj powłoki, srebrzenie złocenie.
  • Kielichowanie części rurowej ułatwiające wprowadzanie żył klasy 5 i 6 oraz plecionek.
  • Kielichowanie części rurowej w celu zabezpieczenia żyły kabla w przypadku połączeń narażonych na drgania lub w przypadku przemieszczanie się żyły kabla zasilającego.
  • Otwór rewizyjny części rurowej końcówki.
  • Inna średnica otworu pod śrubę.

  • Inny wymiar części rurowej lub całej końcówki
  • Inne wykonanie otworu pod śrubę (owalny, fasolka, podcięcia itp. ).
  • Specjalne formowanie kształtu części stykowej końcówki.
  • Inne oznaczenie końcówki lub jego brak.
  • Nakrętka wciśnięta w otwór.
  • Większe opakowania zbiorcze.
  • Możemy przeprowadzić badania konstruktorskie specjalnych wykonań końcówek w oparciu o normę  PN-EN 61238-1: 2004 ( nagrzewania, próby mechaniczne )


KCS45

Najchętniej wybierana końcówka ERKO

Bestsellerem naszej firmy jest końcówka rurowa KCS, przeznaczona do łączenia i zakańczania kabli miedzianych wielodrutowych w zakresie 2,5 ÷ 400 mm2. Wykonana jest z miedzi cynowanej galwanicznie ale na zamówienie możliwe jest również wykonanie końcówki w wersji niecynowanej. Skład chemiczny oraz stan dostawy materiału wykorzystywanego do wykonania złączki KSC jest zgodnie z normą DIN 46235 (przewidziana dla złączek DIN). Gwarantuje to rezystancję końcówki w takim samym zakresie jak dla końcówek wykonywanych wg. normy DIN. Stan dostawy materiału, z którego produkowana jest końcówka gwarantuje, że końcówka zostanie poprawnie zaprasowana (bez pęknięć i wad wewnętrznych materiału w miejscu zaprasowania). Gwarantując osiągnięcie właściwej rezystancji połączenia z przewodem (nie występuje przegrzewanie miejsca zaprasowania). Siła zrywania wykonanego połączenia spełnia wymagania normy zgodnie z normą PN-EN 61238 dla odpowiedniego przekroju końcówki określana wg. wzoru: 60 N/mm2. Zastosowanie odpowiedniego stanu dostawy materiału do wykonania końcówki gwarantuje, że w procesie formowania końcówki nie pojawią się wewnętrzne pęknięcia i rozwarstwienia materiału, które mogą skutkować wzrostem rezystancji wykonanego połączenia oraz spadkiem wymaganej siły zrywania.


ERKO sp. z o.o. sp. k.

ul. Lipowa 24
11-042 Jonkowo (k. Olsztyna)
woj. warmińsko-mazurskie
tel./fax +48 89 512 92 73

Kontakt ogólny: erko@erko.pl
Dział sprzedaży: sprzedaz@erko.pl
Marketing: marketing@erko.pl

Jesteś zainteresowany naszymi produktami?
Skontaktuj się z nami