ERKO w swojej ofercie posiada zarówno narzędzia hydrauliczne, jak i mechaniczne. Które są lepsze? Oba rodzaje wykonane są z najwyższą starannością i pozwalają na wygodną pracę. Jednak należy pamiętać, że mechaniczne służą raczej do czynności mniej intensywnej niż hydraulicznej. To właśnie ze względu na dużą intensywność prac, wybierzemy narzędzia hydrauliczne.
Praski hydrauliczne
Najbardziej wydajna praska mechaniczna pozwala zaprasować końcówki i złączki rurowe Al na przewodach o przekroju maksymalnym do 240 mm2. Należy zaznaczyć, że większość prasek mechanicznych służy do zaciskania końcówek na znacznie mniejszych przekrojach przewodów. Dla porównania głowica hydrauliczna GU 625 zaprasuje końcówki Cu i Al na przewodzie od 300 mm2 do 625 mm2. Różnica jest więc znaczna. Głowice współpracują z napędami hydraulicznymi ERKO np. pompą H 800 i agregatami AH 100, AH 500 i AH 550.
Hydrauliczne głowice do cięcia
Dużo wydajniejsze i wymagające włożenia mniejszego wysiłku są również głowice do cięcia. W tym przypadku nożyce do cięcia, np. RC 100T przetną przewody o średnicy zewnętrznej nawet 100 mm i przekroju 2×400 mm2. Częściej korzysta się z nożyc ręcznych przy mniejszych przekrojach. Głowica hydrauliczna GC 100 przetnie kable o średnicy do 96 mm.
Wycinarki otworów
Przy wycinaniu otworów okrągłych, kwadratowych czy prostokątnych częściej sięgniemy po głowice hydrauliczną niż po wycinak ręczny. Głowica współpracuje z różnego typu wycinakami o większym rozmiarze. Przykładem może być WHE 80 z wycinakami WO od 12,7 -80 mm, WON 12,7 – 32,5 mm, WK 68,5 x 68,5 i WP.
Narzędzie do obróbki szyn
W przypadku obróbki szyn, mówimy już tylko o narzędziach hydraulicznych, np. giętarko-dziurkarka HGD 125, gilotyna HC 125, giętarki HSk 5010 czy HGP 5010. Najczęściej zdecydujemy się na pracę na stanowisku, które pozwala na kompleksową obróbkę od cięcia, wyginania, odsadzania po wciskanie nakrętek.
Sprawdź narzędzia hydrauliczne w E-katalogu. |